|
|
|
The Red Knights 2 År, 2 Måneder siden
|
|
Der har været meget snak om The Red Knights...
SAF har lige dette interview med sit syn på dem:
http://www.manchestereveningnews.co.uk/sport/football/manchester_united/s/1194858_ferguson_has_no_issue_with_red_knights?rss=yes
Jeg hæfter mig med denne kommentar af SAF:
And Fergie scoffed at Harris's idea that United fans would boycott matches in the future.
"Now that is a great idea. That has come from an intelligent guy has it? There is no chance of that," said the United boss.
Ikke meget respekt for Harris der!!!
Gill har også udtalt følgende om Harris:
Gill claimed that City of London stockbroker Harris, who has been behind previous takeovers at City, West Ham and Chelsea, was a publicity-seeker.
|
|
|
|
Logget
|
|
|
Take me home, United Road,
To the place, I belong,
To Old Trafford, to see United!
|
|
|
Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
|
|
|
|
Sv:The Red Knights 2 År, 2 Måneder siden
|
|
|
Fuglsang:
Hvad havde du selv forventet af kommentarer fra de to?
Ferguson om Harris: Naturlig kommentar. Ferguson må regne med supporternes støtte. Et opkøb skal ikke forstyrre hans hold og det vil et boykot gøre. Det er dog nok den mest effektive måde at få glazer ud på.
Gill om Harris: Igen, en forventet kommentar. Gill er ansat af Glazer. Det han siger er hvad Glazer beder ham om at sige. Gill går dog ned på et lavt niveau, når han forsøger at komme med et personligt angreb på Harris. Harris er immervæk erfaren indenfor fodboldovertagelser. Gill og Harris er nok ikke venner. Harris forsøgte også at forpurre Glazers overtagelse i 2005 og har senere kritiseret Gill og Glazer for den store gæld. Ergo, Harris er ikke ven af "glazer familien".
|
|
|
|
Logget
|
|
|
Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
|
|
|
|
Sv:The Red Knights 2 År, 2 Måneder siden
|
|
|
Jeg havde ikke forventet så hårde vendinger fra SAF og vil bestemt ikke kalde den "naturlig"!
Han sætter jo spørgsmålstegn ved Harris' intelligens!
|
|
|
|
Logget
|
|
|
Take me home, United Road,
To the place, I belong,
To Old Trafford, to see United!
|
|
|
Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
|
|
|
|
Sv:The Red Knights 2 År, 2 Måneder siden
|
|
|
Og? Jeg mener, hvis Harris og Co. køber klubben, så skal han give prisen PLUS betale den gæld der er i klubben, alternativt overtaget klubben MED gælden, og så kan jeg ikke se den store forskel på ham og nuværende ledelse. Jeg er ikke tilhænger af Glazers og er også medlem af MUST, men kan ikke se hvad en ny køber skulle gøre for situationen lige pt. Med mindre vedkommende har penge til at købe gælden fri, hvilket jeg tvivler på Harris og Co. har. Men man har vel lov at håbe.
At SAF siger som han gør, er vel naturligt nok, idet Harris tror at folk vil boycotte holdet til fordel for ham? Det vidner ikke om den store intelligens, hvis han tror folk vil gå imod holdet og SAF til fordel for ham. Det sker aldrig efter min mening. Det håber jeg i hvert fald ikke, så er folk da hjernedøde, idet alle kampe gælder i de turneringer United vil vinde. Så er der nok ikke så fedt at folk bliver væk til en hjemmekamp, og vi taber til ex Wigan eller Hull pga. manglende opbakning.
|
|
|
|
Logget
|
|
|
Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
|
|