menu
forum

VELKOMMEN

UNITED FORUM

Vi ønsker god fornøjelse med debatten. Vi skal dog pointere, at vi forbeholder os retten til at slette indlæg, som ikke har et relevant indhold.

Velkommen, Gæst
Venligst Log på eller Registrer.    Glemt adgangskode?
PL: Chelsea vs United (1 viser) (1) Gæst
Gå til bunden Post svar Favoriseret: 0
EMNE: PL: Chelsea vs United
#4160
Fuglsang (Bruger)
Platinum Boarder
Indlæg: 1216
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Køn: Mand Sted: München Fødselsdag: 1958-02-06
PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 2 Uger siden  
Barclays Premier League
Stamford Bridge, søndag den 5/2 kl. 17.00 (dansk tid)
Chelsea FC vs Manchester United FC


Så skal drengene på en af sæsonens sværeste udebanekampe i Premier League; Stamford Bridge!
Historisk har det sjældent været målrige kampe og oftest vundet med et enkelt mål. Ved vores sidste besøg (Champions League slutspil) tog vi en 1-0 sejr med hjem!

Vi døjer med utrolig mange skader og har gjort det i længere tid, men har alligevel spillet fornuftigt og fået de nødvendige resultater! Omvendt er Chelsea er inde i en formkrise og deres unge manager roder rundt efter den rigtige startopstilling!

Truppen
Er ikke offentliggjort endnu.

Skader/fravær pr. 1/2
Rooney (ankel/fod) - lidt tvivlsom
Nani (ankel/fod) - tvivlsom
De Gea (sygdom?) - tvivlsom
Anderson (slag?) - tvivlsom
Young (ankel/fod) - tvivlsom
Cleverley (ankel/fod) - 11. februar
P. Jones (ankel) - 11. februar
Owen (fiber) - 11. februar
Lindegaard (ankel) - ultimo februar
Vidic (knæ) - juni
De Laet (læg) - ukendt
Fletcher (mave) - ukendt

SAF har udtalt at han forventer at Rooney og Nani bliver klar til denne kamp. Han nævner også at Young måske bliver klar.

My view
Som altid på Stamford tror jeg SAF vil bruge en 5-mand midtbane og jeg tror også det vil være rigtigt at gøre! Chelsea vil forsøge at bruge musklerne, da deres spil p.t. er skidt kørende. Vi skal "blot" forholde os til Mata, der næsten har monopol på deres kreativitet. Herudover kan netop tilbagevendte Essien være en X-faktor (for begge hold).

Jeg noterede mig også at Cashley Cole var så bange for at møde vores formstærke Antonio Valencia, at han valgte at trække gule kort nr. 2, så han kunne slippe for ydmygelse eller ydmygelse på søndag!!

Jeg håber virkelig Rooney bliver klar til søndag, da Berbatov var jævn ringe på pladsen i tirsdags! Alternativet kan være Giggs eller måske Young, der også måske er tilbage fra sin skade.

Aner ikke hvad der vil ske på målmandsposten, men håber næsten at Amos får genvalg!

Mit bud på startopstillingen
------------------------ Welbeck --------------------------
---------------------------------------------------------------
-- Park --------------- Rooney ----------- Valencia --
----------- Scholes -------------- Carrick --------------
---------------------------------------------------------------
-- Evra ---- Ferdinand ---- Smalling ---- Rafael --
---------------------------------------------------------------
-------------------------- Amos ---------------------------

Bænk: De Gea, Evans, Fabio, Anderson, Giggs, Berbatov og Hernandez.

Resultat
Jeg tror egentligt mest på en 1-1, men håber vi kan hive en spinkel sejr hjem!


Vore konkurrenter
City vs Fulham - bør selvfølgelig være en hjemmesejr, men de viser gummiben p.t.!
Liverpool vs Spurs - forhåbentlig kan Liverfools være heldige igen med deres grimme kontraspil!


p.s.
Tillykke til fødselsdagen til Darren Fletcher, der blev 28 år i onsdags! Samt god bedring!
 
Logget Logget  
 
Take me home, United Road,
To the place, I belong,
To Old Trafford, to see United!
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
#4161
Sohl (Bruger)
Senior Boarder
Indlæg: 59
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Sv:PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 2 Uger siden  
Chelsea kan ikke helt finde rytmen for tiden og det skal vi drage fordel af!

Valencia er i sprudlende humør, så han skal bare sættes i scene ude på højre kanten, så han kan drive gæk med deres venstre back (hvem så end det bliver?)

Deres midterforsvar har ikke været så stærkt som det har været i de sidste mange år, så hvis Rooney når at blive klar, tror jeg ham og Welbeck kan lave noget rav i den.

Carrick-Giggs på midten, har gjort det godt de seneste gange mod Chelsea, så håber de starter inde sammen, hvor en (godt spillende) Scholes kan komme ind med 20 min. (når vi fører 2-1) og få lidt ro på tingene.

De Gea er noget højere end Amos, men ved de indlæg der var mod Stoke, viste Amos sig fra en god side og klarede dem fint, så hvis De Gea ikke bliver klar, så gør det ikke så meget

Evans er måske ikke så god med bolden i fødderne, men synes han har spillet solidt dernede, så håber på genvald til ham, da jeg ikke ved om Rafael skal starte inde, på en udebane som Stamford Bridgde

Vi har mange skader, men som Fuglsang skriver, så har vi på det seneste hentet pointene og hvis Rooney bliver klar, så tror jeg på vi tager dem!


My starting XI:

Amos
Smalling-Ferdinand-Evans-Evra
Valencia-Carrick-Giggs-Park
Rooney
Welbeck

Er faktisk kommet lidt i tvivl om højre backen. Hvi Mata spiller i deres venstre side, ved jeg ikke om Smalling er hurtig nok på fødderne til at tage ham

har sat park på, da jeg ikke ved om Nani bliver klar og hvis han er klar, hvor fit han så er blevet. Måske han kan komme ind med 15-25 min. igen og sætte dem under pres

Vel ikke helt skidt, hvis vi kan sætte Nani, Scholes og Chicharito på banen i 2. halvleg

Vi ha Sir Alex og vinder kampen 2-1
 
Logget Logget  
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
#4164
Fuglsang (Bruger)
Platinum Boarder
Indlæg: 1216
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Køn: Mand Sted: München Fødselsdag: 1958-02-06
Sv:PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 2 Uger siden  
Giggs er skidt kørende for tiden. Håber virkelig Scholes et klar, også selvom SAF ikke tog ham ud før tid i tirsdags. Scholes ser meget stærk ud pt. og giver en dejlig ro i hele vores opspil.

Har bevist valgt Rafael for han er generelt bedre end Evans og vil derfor kunne bidrage med mere - begge veje. Smalling er ganske hurtig og det er ikke derfor, jeg vil have Rafael ind.
 
Logget Logget  
 
Take me home, United Road,
To the place, I belong,
To Old Trafford, to see United!
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
#4165
hansen35 (Bruger)
Platinum Boarder
Indlæg: 489
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Sv:PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 2 Uger siden  
Vauw, godt jeg ventede med at kommentere optakten. Rooney, Nani, Young og Cleverley er alle med i truppen. Bedste nyhed i lang tid

Jeg hader de kampe på Stamford Bridge. Vi spiller fint, men ender altid med at tabe p.g.a. en eller anden åndssvag dommerkendelse

Vi får ingen bedre chance end netop nu. Chelsea er i krise og har flere nøglespillere ude, så kom nu for f.....

Synd for Lindegaard, endelig havde han sparket De Gea på bænken og så bliver han skadet, bad luck

Mit bud på XI

--------------------------De Gea---------------------

Smalling-------------Ferdinand---Evans-----------Evra

-------------------Carrick----Scholes---------------

Valencia---------------Rooney--------------------Nani

-----------------------Chicarito--------------------

Bænk: Amos, Rafael, Pogba, Young, Giggs, Welbeck, Berbatov

Vi vinder 2-1
 
Logget Logget  
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
#4166
hansen35 (Bruger)
Platinum Boarder
Indlæg: 489
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Sv:PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 1 Uge siden  
Brand ærgeligt at din optakt igen igen ikke kommer frem på forsiden. Det er totalt ødelæggende for debatten
 
Logget Logget  
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
#4167
henthor (Bruger)
Platinum Boarder
Indlæg: 763
Bruger offline Klik her for at se denne brugers profil
Sv:PL: Chelsea vs United 3 Måneder, 1 Uge siden  
Ja, du har ret, Hansen. Det er synd og skam, at ikke alle tråde kommer frem på forsiden. Og jeg ved ikke hvorfor. Men administratoren af dette web sted kan måske give en forklaring.
Nå, jeg er begyndt med at klikke på ikonet foroven, som hedder "forum", så kan man se om der er åbnet en ny tråd.
Nu til kampen mod De rige halvrussere. Chelski er for tiden ikke så stærke som de har været, så vi burde have en god chance, især da vi begynder, at få nogle af de skadede spillere tilbage. Men vi har ikke vundet på broen siden 2002, så det må være tid til, at få den statistik ødelagt. det må kunne lade sig gøre.
med hensyn til startelleveren, så tør jeg næsten ikke komme med et bud, for hvem af de tilbagekomne starter og hvem sætter han på bænken. Og så er fantastisk ærgerligt, at Lindegård bliver skadet på dette tidspunkt, hvor det så ud til, at han havde erobret pladsen som første mand mellem stængerne. Jeg håber faktisk, at han starter med Amos mellem stængerne, da jeg mener, at han er mere sikker i sine indgreb i feltet. Men hvem der end spiller, så både håber og tror jeg på en smal gevinst, 1-0 eller 2-1, måske. COME ON YOU REDS.
 
Logget Logget  
  Administratoren har deaktiveret offentlig skrive adgang.
Gå til toppen Post svar
Leveret af FireBoard

Manchester United Supporters Club Scandinavian Branch

© 2008 Dansk Joomla template